כיצד מתבצעת בדיקת אקו לב? | המרכז הישראלי לרפואת הלב - קרדיו-טים

כיצד מתבצעת בדיקת אקו לב?

נכתב על ידי גב' זהר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת במרכז קרדיו-טים.

אקו לב הינה בדיקה המשתמשת בגלי קול (אולטרהסאונד) על מנת לקבל תמונות של הלב והמבנים השונים בתוכו, כגון מסתמי הלב, בזמן התכווצות הלב. הבדיקה מתבצעת על ידי טכנאית או טכנאי אקו מוסמכים.

בניגוד לדעה הרווחת כי לקרדיולוגית או לקרדיולוג המפענחים את בדיקת האקו לב יש את התפקיד החשוב ביותר בבדיקה, תופתעו לשמוע כי דווקא בבדיקה זו ישנה חשיבות ואחריות רבה בידי הטכנאים המבצעים את הבדיקה. חשיבות זו נובעת מהעובדה שהבדיקה בפועל מתבצעת על ידם ועל פי רוב ללא נוכחות קרדיולוג. על הטכנאית או הטכנאי להשיג בראש ובראשונה תמונות איכותיות על מנת שהקרדיולוגים יוכלו לפענח את הבדיקה בצורה טובה, אך יותר מכך, באחריות הטכנאים להתמקד בממצאים שחורגים מהתקין או שאינם תקינים. על כן, יש חשיבות רבה לנסיון של הטכנאי/ת  המבצע/ת את הבדיקה. טכנאי האקו לב  בקרדיו-טים מיומנים מאד ביבצוע בדיקות אקו פשוטות ומורכבות כאחד, וזאת הודות לניסיון הרב, שצברו במהלך עבודתם במרכזים רפואיים גדולים דוגמת המרכז הרפואי שיבא, אליו מופנים מטופלים מורכבים ביותר.

בתחילת בדיקת האקו, הנבדקת או הנבדק מחוברים לרישום אק"ג על ידי הדבקת מספר מדבקות על בית החזה, וזאת לצורך רישום קצב הלב במהלך הבדיקה. לאחר מכן, הנבדקים מתבקשים לשכב על מיטת הבדיקה כאשר הם שוכבים על צדם השמאלי. בדיקת אקו בעצמה אורכת כ 15-30 דקות, ואינה כרוכה בכאב. רכישת תמונות האקו מתבצעת על ידי מתמר אולטרהסאונד המוצמד לבית החזה במספר נקודות. כדי שתמונות מתמר האולטרהסאונד ירכשו בצורה מיטבית נעשה שימוש בג'ל שנמרח על גבי המתמר. לעיתים יש אף צורך להפעיל לחץ עם המתמר כנגד בית החזה. לחץ זה עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל. בנוסף, ביצוע בדיקה זו באופן מיטבי מצריך חשיפה של פלג הגוף העליון (כולל גופיות או חזיות) על מנת לאפשר רכישה איכותית של תמונות אקו לב. צוות הבדיקה מודע לאי הנעימות הכרוכה בכך ויעשה כל מאמץ להקטין את החשיפה, אך אנו מבקשים לקבל את בקשות הצוות בהבנה. מטרתו הינה לבצע את הבדיקה באופן מיקצועי ולספק תשובה אמינה ואיכותית.

בדיקת אקו לב

הבדיקה מתבצעת בחדר חשוך בכדי לראות טוב יותר את התמונות המתקבלות על גבי המסך. במהלך הבדיקה יתכן ותידרשו לשנות תנוחות שכיבה ולעיתים לעצור את הנשימה על מנת לרכוש תמונות של אזורים ייחודיים בלב.

חשוב לזכור כי בסופו של דבר האבחנות הרפואיות נקבעות על ידי הקרדיולוגית או הקרדיולוג המפענחים את הבדיקה ועל כן טכנאי האקו אינם יכולים למסור מידע רפואי אודות ממצאי הבדיקה. אנא קבלו זאת בהבנה.

סה"כ בדיקת אקו הינה בדיקה פשוטה יחסית, נטולת סיכונים,  והיא מספקת מידע שלא יסולא בפז לצוות ההמטפל בשלל מחלות הלב. זו גם הסיבה שהשימוש בבדיקה זו נפוץ מאוד.

למידע נוסף אודות בדיקת אקו לב ניתן ללחוץ כאן.

 

לקביעת תור