בדיקת אקו לב | המרכז הישראלי לרפואת הלב - קרדיו-טים

אקו לב

אקו לב

אקו לב היא בדיקת הדמיה המכוונת להדגמה של הלב בעזרת אולטראסאונד (גלי על קול) על מנת לקבל תמונות של הלב והמבנים השונים בתוכו, כגון מסתמי הלב, בזמן התכווצות הלב, והיא מאפשרת הערכה של תפקוד הלב ושל פעולת מסתמי הלב. הבדיקה אינה מצריכה שום הכנה מוקדמת ואין מצבים שבהם לא ניתן לבצעה, הבדיקה מתבצעת על ידי טכנאית או טכנאי אקו מוסמכים  וזאת כדי שאיכות התשובה תהיה ראויה, ושהבדיקה תבוצע ותפוענח על ידי מי שעבר הכשרה ספציפית לכך (שהיא מעבר להכשרה הכללית המקובלת). 

 

מהי בדיקת אקו לב?

בניגוד לדעה הרווחת כי לקרדיולוגית או לקרדיולוג המפענחים את בדיקת האקו לב יש את התפקיד החשוב ביותר בבדיקה, תופתעו לשמוע כי דווקא בבדיקה זו ישנה חשיבות ואחריות רבה בידי הטכנאים המבצעים את הבדיקה. חשיבות זו נובעת מהעובדה שהבדיקה בפועל מתבצעת על ידם ועל פי רוב ללא נוכחות קרדיולוג. על הטכנאית או הטכנאי להשיג בראש ובראשונה תמונות איכותיות על מנת שהקרדיולוגים יוכלו לפענח את הבדיקה בצורה טובה, אך יותר מכך, באחריות הטכנאים להתמקד בממצאים שחורגים מהתקין או שאינם תקינים. על כן, יש חשיבות רבה לנסיון של הטכנאי/ת  המבצע/ת את הבדיקה. טכנאי האקו לב  בקרדיו-טים מיומנים מאד ביבצוע בדיקות אקו פשוטות ומורכבות כאחד, וזאת הודות לניסיון הרב, שצברו במהלך עבודתם במרכזים רפואיים גדולים דוגמת המרכז הרפואי שיבא, אליו מופנים מטופלים מורכבים ביותר.

כיצד מתבצעת בדיקת אקו לב?

גב' זוהר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת בקרדיו-טים מסבירה כיצד מתבצעת בדיקת אקו לב, מה יש לצפות בבדיקה וכמה זמן היא אורכת.


בדיקת אקו לב מתבצעת בשכיבה על הגב או על צד שמאל, כשפלג הגוף העליון חשוף. טכנאית אקו מצמידה מתמר אולטראסאונד לדופן בית החזה, ושומרת תמונות ממנחים שונים של הלב. הבדיקה אינה כרוכה בכאב, למעט אי נוחות מלחץ קל של המתמר על דופן בית החזה.

בתחילת בדיקת האקו, הנבדקת או הנבדק מחוברים לרישום אק"ג על ידי הדבקת מספר מדבקות על בית החזה, וזאת לצורך רישום קצב הלב במהלך הבדיקה. לאחר מכן, הנבדקים מתבקשים לשכב על מיטת הבדיקה כאשר הם שוכבים על צדם השמאלי. בדיקת אקו בעצמה אורכת כ 15-30 דקות, ואינה כרוכה בכאב. רכישת תמונות האקו מתבצעת על ידי מתמר אולטרהסאונד המוצמד לבית החזה במספר נקודות. כדי שתמונות מתמר האולטרהסאונד ירכשו בצורה מיטבית נעשה שימוש בג'ל שנמרח על גבי המתמר. לעיתים יש אף צורך להפעיל לחץ עם המתמר כנגד בית החזה. לחץ זה עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל. בנוסף, ביצוע בדיקה זו באופן מיטבי מצריך חשיפה של פלג הגוף העליון (כולל גופיות או חזיות) על מנת לאפשר רכישה איכותית של תמונות אקו לב. צוות הבדיקה מודע לאי הנעימות הכרוכה בכך ויעשה כל מאמץ להקטין את החשיפה, אך אנו מבקשים לקבל את בקשות הצוות בהבנה. מטרתו הינה לבצע את הבדיקה באופן מיקצועי ולספק תשובה אמינה ואיכותית.

אקו לב

 

פענוח של בדיקת אקו לב

בדיקת אקו לב מתבצעת בחדר חשוך בכדי לראות טוב יותר את התמונות המתקבלות על גבי המסך. במהלך הבדיקה יתכן ותידרשו לשנות תנוחות שכיבה ולעיתים לעצור את הנשימה על מנת לרכוש תמונות של אזורים ייחודיים בלב.

חשוב לזכור כי בסופו של דבר האבחנות הרפואיות נקבעות על ידי הקרדיולוגית או הקרדיולוג המפענחים את הבדיקה ועל כן טכנאי האקו אינם יכולים למסור מידע רפואי אודות ממצאי הבדיקה. אנא קבלו זאת בהבנה.

סה"כ בדיקת אקו הינה בדיקה פשוטה יחסית, נטולת סיכונים,  והיא מספקת מידע שלא יסולא בפז לצוות ההמטפל בשלל מחלות לב. זו גם הסיבה שהשימוש בבדיקה זו נפוץ מאוד.

נכתב על ידי גב' זהר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת במרכז קרדיו-טים.

מהו משך זמן הבדיקה?

הבדיקה אורכת 30-15 דקות.

צוות הבדיקה:

צוות הבדיקה כולל טכנאית אקו מוסמכת המבצעת את הבדיקה וקרדיולוג המפענח את התמונות  בסיומה, ועל כן נוכחותו של הרופא אינה נדרשת במהלך ביצוע הבדיקה.

הצוות שלנו:

טכנאי אקו: מר ויטלי אוסמנוב, טכנאי אקו מוסמך.

טכנאית אקו: גב' זהר אסתר קרסב, טכנאית אקו מוסמכת.

רופא: ד"ר אורי וטורי, קרדיולוג מומחה לאקו לב.

הסבר לתוצאות בדיקת אקו לב

אקו לב היא בדיקה חשובה ביותר להערכת מבנה הלב ותפקודו. בעזרתה ניתן לקבל מידע חשוב ביותר על תפקוד הלב ולהתאים את המשך הטיפול, והיא גם מאפשרת לקבל מידע רב לגבי תפקוד מסתמי הלב והערכה של מחלות המסתמים.

הנחיות מיוחדות לקראת בדיקת אקו לב:

 • הבדיקה עלולה לגרום לאי נוחות או כאב קל, שכן לעתים יש להפעיל לחץ עם המתמר כנגד בית החזה כדי להשיג תמונות איכותיות יותר. אנו מבקשים לקבל זאת בהבנה.
 • כדי להשיג את התמונות האיכותיות ביותר של הלב ולהגיע לאבחנה מהימנה, בדיקת אקו לב מתבצעת כשפלג הגוף העליון חשוף (לא ניתן לבצע את הבדיקה בגופייה או בחזייה). צוות הבדיקה מודע לאי הנעימות הכרוכה בכך ועושה כל מאמץ להקטין את החשיפה. אנו מבקשים לקבל את בקשות הצוות בהבנה, מטרתנו היא לבצע את הבדיקה באופן מקצועי ולספק תשובה אמינה ואיכותית.

המסמכים הדרושים:

 • סיכום ייעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם.
 • התחייבות מהמבטח במידת הצורך.
 • אמצעי תשלום שיימסר כעירבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי) במידת הצורך.

  הגעה לבדיקת אקו לב:

 • אין הכנות מיוחדות הנדרשות לבדיקה, ואין צורך לשנות טיפול תרופתי קבוע.
 • שעת הבדיקה היא משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הבדיקה, נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה המדויקת שלכם.

 • ביום הבדיקה יש להגיע למכון הלב בבניין "אסותא", רח' הברזל 12, תל אביב, קומה 7. הכניסה למכון בסמוך לכניסת הרכבים לחניון "אסותא".

  • התשלום בגין ההשתתפות העצמית ייגבה במעמד הקבלה לבדיקה.
לקביעת תור