הכל על איסכמיה לבבית: אבחון וטיפול במחלת לב איסכמית | קרדיו-טים

מחלת לב איסכמית

מחלת לב איסכמית היא מצב רפואי מורכב, שעלולות להיות לו השלכות עמוקות על הבריאות. איסכמיה לבבית מאופיינת בעיקר על ידי זרימת דם מוגבלת ללב, והיא גורם מוות מוביל בעולם. חשוב להכיר את הגורמים האפשריים, הסוגים השונים האופן שבו איסכמיה מאובחנת ואפשרויות הטיפול, כדי לנהל מצב זה ביעילות ולהציל חיים.

הגורמים למחלת לב איסכמית

מחלת לב איסכמית (Ischemic heart disease) נגרמת בדרך כלל בגלל היצרות באחד או יותר מעורקי הלב, לרוב עקב הצטברות כולסטרול ותאי דלקת בדפנות העורקים (טרשת עורקים, Atherosclerosis).

מלבד טרשת עורקים, להלן כמה מגורמים הכי נפוצים:

  • לחץ דם גבוה – יתר לחץ דם כרוני יכול להוביל להתקשות והיצרות של דפנות העורקים.
  • עישון – סיגריות וטבק מגבירים באופן משמעותי את הסיכון לפתח טרשת עורקים או מחלת לב כלילית אחרת.
  • השמנה - השמנת יתר קשורה ישירות לרמות כולסטרול גבוהות, לעלייה בלחץ הדם ולסוכרת - כל אלו תורמים להיווצרות מחלת לב איסכמית.
  • חוסר פעילות גופנית - אורח חיים לא פעיל עלול להוביל להשמנה ולחץ דם גבוה.
  • סוכרת – ללא בקרה מתאימה, סוכרת עלולה לפגוע בעורקים לאורך זמן ומהווה גורם סיכון משמעותי למחלות לב.
  • לחץ – מתח נפשי יכול לתרום ליתר לחץ דם ועלול לעורר אפיזודות של איסכמיה.
  • גנטיקה - היסטוריה משפחתית של מחלת לב איסכמית או מחלות לב אחרות, יכולה להגדיל באופן משמעותי את הסיכויים שלכם לפתח איסכמיה לבבית.

חשוב לדעת שתסמיני מחלת הלב האיסכמית משתנים מאדם לאדם, ומנשים לגברים. התסמינים השכיחים הם תחושות של לחץ, "שריפה" או כאב בחזה, אבל מחלת לב איסכמית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בקוצר נשימה במאמץ, כאב בזרוע או בלסת או תסמינים אחרים. לכן כשיש חשד כלשהו למחלת לב איסכמית, מומלץ להיבדק על ידי קרדיולוג בהקדם. רופאי קרדיו-טים הם קרדיולוגים מנוסים ביותר ומהמובילים בישראל בהערכה ובטיפול במחלת לב איסכמית.

תסמינים של איסכמיה לבבית

     בשלביה הראשונים, מחלת לב איסכמית יכולה להיות חבויה - איסכמיה שקטה - ולא להתבטא בתסמינים כלל. מחלת לב איסכמית מתקדמת תבוא לידי ביטוי כשתהיה היצרות משמעותית בעורקי הלב, כזו שתגרום לירידה ביכולת של העורק הכלילי להגביר את הזרימה בו בעת מאמץ. במצב כזה שריר הלב יפתח איסכמיה במאמץ (תת אספקת דם וחמצן לשריר הלב), שבדרך כלל יתבטא כתעוקה במאמץ ("אנגינה פקטוריס"). לעתים, הביטוי הראשון של המחלה עלול להיות התקף לב (Myocardial infarction) כתוצאה מהיווצרות חסימה פתאומית בעורקי הלב - מצב שמצריך טיפול דחוף בבית חולים.

חשוב לדעת שתסמיני מחלת הלב האיסכמית משתנים מאדם לאדם, ומנשים לגברים. התסמינים השכיחים הם תחושות של לחץ, "שריפה" או כאב בחזה, אבל מחלת לב איסכמית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בקוצר נשימה במאמץ, כאב בזרוע או בלסת או תסמינים אחרים. לכן כשיש חשד כלשהו למחלת לב איסכמית, מומלץ להיבדק על ידי קרדיולוג בהקדם. רופאי קרדיו-טים הם קרדיולוגים מנוסים ביותר ומהמובילים בישראל בהערכה ובטיפול במחלת לב איסכמית.

בדיקות אבחנתיות לא פולשניות להערכת קיום מחלת לב איסכמית

אבחון איסכמיה עלול להיות מורכב, בעיקר אם זו איסכמיה שקטה ללא סימפטומים. בלי סימני אזהרה כמו כאבים בחזה, אנשים יכולים לפתח מחלת לב איסכמית ולא לדעת בכלל, וזה מצב מסוכן מאוד. איסכמיה שקטה מתגלה בדרך כלל במהלך בדיקות רפואיות שגרתיות, כגון אק"ג או בדיקות מאמץ.

לעומת זאת, איסכמיה מיוקרדיאלית מגיעה בדרך כלל עם תסמינים עם כאבים, קוצר נשימה ועייפות, במיוחד במהלך פעילות גופנית או בתקופות של מתח. איסכמיה מיוקרדיאלית היא איסכמיה בשריר הלב, כלומר מצב של חוסר בזרימת דם לשריר הלב, הנובעת לרוב מחסימה בעורקים הכליליים.

כך או כך, נדרש אבחון כמה שיותר מוקדם למניעת התקף לב או סיבוכים אחרים.

במקרים שבהם אין אבחנה חד משמעית לקיום של מחלת לב איסכמית, יבקש הקרדיולוג לבצע בדיקות לא פולשניות, כגון אקו לב במאמץ. הודות לגישה הרב תחומית במרכז קרדיו-טים ("One Stop Shop") ניתן לבצע את כל הבדיקות הדרושות במקום אחד, במטרה להגיע לאבחנה ולהתוות את דרך הטיפול ביעילות ובמהירות. למידע נוסף על תהליך הבירור מומלץ לעיין במאמרו של פרופ' ברבש בנושא זה.גישה טיפולית במחלת לב איסכמית

ברוב המקרים, כל עוד זו איסכמיה בחומרה קלה ואין סכנה מיידית, הטיפול במחלת לב      איסכמית הוא תרופתי.      תרופות רלבנטיות עשויות להיות נוגדי טסיות (כמו אספירין), נוגדי קרישה. סטטינים להורדת כולסטרול וחוסמי בטא ליתר לחץ דם.

בנוסף, מומלץ למי שאובחן/ה עם איסכמיה לבבית לבצע שינויים באורח החיים. רופאים עשויים להורות על התאמות תזונתיות, הגברת הפעילות הגופנית, הפסקת עישון וצעדים נוספים.

     במקרים של מחלה מתקדמת יהיה צורך גם בטיפול התערבותי - צנתורי או ניתוחי. אם יש צורך בצנתור לב כלילי, במרכז קרדיו-טים צוות של קרדיולוגים המתמחים בצנתורים, והם מנוסים ביותר בביצוע פעולות אלה.

צנתור לב כלילי מתחיל כצנתור אבחנתי (Coronary angiography), שבמהלכו מוכנסת צינורית דקיקה אל תוך אחד העורקים בגוף, בדרך כלל לעורק כף היד או לעורק המפשעתי. בדרך זו מתאפשר אבחון מדויק של היצרויות או חסימות בעורקי הלב הכליליים. כאשר מודגמות היצרויות בעורקי הלב הכליליים, אפשר לטפל בהם באמצעות החדרת תומכן (סטנט, stent), שפותח את ההיצרות ומחדש את זרימת הדם. רופאי קרדיו-טים משתמשים בסטנטים מהדור המתקדם ביותר, המשחררים תרופה שמקטינה את הסיכוי להיצרויות חוזרות במקום הסטנט.

בין אם אתם בשלב האבחון או הטיפול – כדאי לעשות את זה במרכז בריאות הלב קרדיו-טים. אצלנו תמצאו את המומחים הבכירים ביותר, ותוכלו לבצע את כל הבדיקות השונות במקום אחד.

 

מחלת לב איסכמית

גישה טיפולית במחלת לב איסכמית

ברוב המקרים הטיפול במחלה איסכמית הוא תרופתי, אבל במקרים של מחלה מתקדמת יהיה צורך גם בטיפול התערבותי - צנתורי או ניתוחי. אם יש צורך בצנתור לב כלילי, במרכז קרדיו-טים צוות של קרדיולוגים המתמחים בצנתורים, והם מנוסים ביותר בביצוע פעולות אלה.

צנתור לב כלילי מתחיל כצנתור אבחנתי (Coronary angiography), שבמהלכו מוכנסת צינורית דקיקה אל תוך אחד העורקים בגוף, בדרך כלל לעורק כף היד או לעורק המפשעתי. בדרך זו מתאפשר אבחון מדויק של היצרויות או חסימות בעורקי הלב הכליליים. כאשר מודגמות היצרויות בעורקי הלב הכליליים, אפשר לטפל בהם באמצעות החדרת תומכן (סטנט, stent), שפותח את ההיצרות ומחדש את זרימת הדם. רופאי קרדיו-טים משתמשים בסטנטים מהדור המתקדם ביותר, המשחררים תרופה שמקטינה את הסיכוי להיצרויות חוזרות במקום הסטנט.

.

מחלת לב

 

שאלות ותשובות:

איך ניתן למנוע איסכמיה לבבית?

אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה והימנעות מעישון יכולים להפחית משמעותית את הסיכון. כמו כן, חשוב להיות קשובים לגוף שלכם, להגיב לתסמינים ולבצע בדיקות סדירות אם יש לכם גורמי סיכון עבור מחלת לב איסכמית.

מה הסיבוכים של מחלת לב איסכמית?

סיבוכים של איסכמיה יכולים לכלול התקף לב, אי ספיקת לב והפרעות קצב, בין שלל סוגים נוספים של מחלת לב כלילית ובעיות חמורות אחרות בלב ובכלי הדם.

לקביעת תור