החלפת מסתם בצנתור (TAVI)

החלפת מסתם בצנתור (TAVI)

אודות הפעולהTAVI - צנטור טאבי

החלפת מסתם אאורטלי בצנתור (טאבי) – (Transcatheter aortic valve implantation (TAVI הינה פעולה שבה מתבצעת החלפת המסתם האאורטלי (Aortic valve) במסתם ביופרוסטטי (Bioprosthesis) באמצעות צינוריות, וזאת כתחליף לניתוח לב פתוח. הפיתוח העיקרי שאיפשר את הפעולה המהפכנית הזו הינו היכולת לכווץ את המסתם התותב על גבי צינורית. כאשר המסתם התותב "מוטען" על הצינורית ניתן להחדיר את הצינורית דרך עורקי המפשעה ולהוביל אותו אל היעד – שהינו המסתם האורטלי החולה. כאשר המסתם התותב מגיע אל המקום הרצוי – מתבצעת השתלה של המסתם התותב בתוך המסתם החולה – ולמעשה דפנות המסתם התותב דוחקות הצידה את עלי המסתם החולה והמסתם התותב מתחיל לפעול באופן מיידי.

מטופלים אשר סובלים מהיצרות קשה של המסתם האאורטלי והינם בעלי סימפטומים של אי ספיקת לב או סובלים מהתעלפות, הינם מועמדים להחלפת מסתם. למידע נוסף אודות מסתמי הלב ופעילותם ניתן ללחוץ כאן. השלב הבא בבירור כולל הערכה של צוות רב-תחומי, כמו הצוות של רופאי קרדיו-טים, שבו מוערך הסיכון של המטופל בניתוח לב פתוח. במידה והערכת הסכון הניתוחי הינה בינונית ומעלה – המטופל נכנס לסידרת בדיקות שבעזרתן צוות רופאי קרדיו-טים יוכל לקבוע האם ניתן לבצע החלפה של המסתם בצנתור.

תשובות לשאלות נפוצות בתחום זה ניתן למצוא בעמוד השאלות הנפוצות.

 כיצד מתבצעת הפעולה

קיימות מספר גישות להשתלת המסתם בצנתור. הגישה המקובלת והנפוצה ביותר הינה גישה דרך עורקי המפשעה (גישה פמורלית), כאשר מעבירים דרכם את המסתם עד לאיזור ההשתלה בלב. בפעולה זו מתבצע אילחוש מקומי באיזור הדקירה, ועל פי רוב ניתן גם טשטוש כללי בסיוע מרדים שנוכח במהלך הפעולה, אך לא מתבצעת הרדמה כללית. 

באחוז קטן של החולים, קוטר עורקי המפשעה קטן, ואינו מאפשר החדרה של המסתם דרך עורקים אלה. במצבים הללו קיימות גישות חלופיות להשתלת המסתם – דרך עורק באיזור הכתף (עורק סאב-קלויאן) או ישירות ללב דרך חתך קטן בדופן בית החזה (גישה אפיקלית).

מהו משך הפעולה

משך הפעולה הינו כשעתיים עד שלוש שעות.

הנחיות מיוחדות לקראת הפעולה

לקראת הפעולה יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם. 

לעיתים יש להפסיק חלק מהתרופות לפני הצנתור, וזאת  על פי תיאום עם הקרדיולוג. ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הפעולה, כך שמטופלים העוברים את הפעולה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר.

מסמכים דרושים לצורך הפעולה

1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם 

2. ביצוע הערכה טרום ניתוחית על ידי מרדים

3. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, סיטי של הלב, הולטר)

4. תרשים אק"ג עדכני

5. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם

6. התחייבות מהמבטח במידת הצורך

7. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

 

משך האשפוז לצורך הפעולה

על פי רוב האשפוז לפעולת החלפת מסתם בצנתור - טאבי (TAVI – Transcatheter aortic valve implantation) מתבצע יום טרם הפעולה או בבוקר הפעולה. על פי רוב, בסיום הפעולה המטופל מועבר להשגחה ביחידה לטפול נמרץ למשך יום או יומיים. סך הכל, משך האשפוז לאחר הפעולה הינו כ- 5 ימים בממוצע ולאחריו ניתן להשתחרר הביתה או למלונית לשיקום קצר.

דגשים אחרונים לפני הפעולה

• יש לזכור כי צריך להמשיך לקחת טיפול תרופתי קבוע בתרופות נוגדות טסיות כמו אספירין, מיקרופירין, קרטיה, פלויקס, קלופיקס, ברלינטה ואפיאנט גם ביום הצנתור.

• חשוב להקפיד על הפסקה מוקדמת של טיפול קבוע בתרופות נוגדות קרישה כמו קומדין, וורפרין, קסרלטו, אליקויס או פרדקסה. בכל מקרה יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל לגבי זמן ההפסקה ואילו תרופות יש להפסיק.

לקביעת תור