החלפת מסתם באמצעות צנתור (טאבי) - TAVI | קרדיו-טים

החלפת מסתם באמצעות צנתור (טאבי) - TAVI

מהו צנתור "טאבי"?

כאשר ישנה היצרות המסתם האאורטלי (Aortic stenosis) הגורמת לתסמינים של אי ספיקת לב, יש התוויה להחליף את המסתם. בעבר האפשרות היחידה להחלפת המסתם הייתה באמצעות ניתוח לב פתוח, אבל בעשור האחרון פותחה טכנולוגיה יעילה להחלפת המסתם באמצעות צנתור בלבד. המחקרים הקליניים שפורסמו בשנים האחרונות מצביעים על כך שהחלפת מסתם בצנתור היא שיטה יעילה ובטוחה לפחות כמו ניתוח לב פתוח.

כיצד מתבצעת הפעולה?

החלפת המסתם בצנתור מתבצעת כיום בהרדמה מקומית בלבד, עם טשטוש (סדציה) קל במהלך הפעולה לפי בקשת המטופל. הציוד להחלפת המסתם מוחדר דרך עורקי המפשעות (ימנית ושמאלית). העיקרון שבבסיס טכנולוגיית "טאבי" הוא שהמסתם התותב עובר כיווץ, ומועבר על גבי צינורית (קתטר) עד לאזור המסתם האאורטלי הפגוע. כאשר המסתם התותב נמצא במקום המתאים, הקרדיולוג משתיל את אותו לתוך המסתם הפגוע - כך שלמעשה המסתם התותב דוחק את המסתם הפגוע הצידה ומיד מתחיל לתפקד במקומו.

מהו משך הפעולה? החלפת מסתם באמצעות צנתור אורכת כשעתיים.

משך האשפוז: האשפוז מתחיל בבוקר הפעולה או יום לפני. בסיום השתלת המסתם המטופל מועבר להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ למשך 48-24 שעות, ולאחר מכן להשגחה במחלקת אשפוז רגילה. בסך הכל, משך האשפוז לאחר הפעולה הוא 5-3 ימים, ולאחר מכן אפשר להשתחרר הביתה או לשיקום קצר במלונית.

הנחיות מיוחדות לקראת השתלת מסתם בצנתור "טאבי":

 1. בדיקות דם: לפני השתלת המסתם יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה וכימיה בדם, כולל תפקודי כליות (קראטנין) ואלקטרוליטים בדם.
 2. צום: יש צורך בצום של 8-6 שעות לפני הפעולה (מטופלים שעוברים את הפעולה בשעות אחר הצהריים יכולים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר).
 3. תרופות: יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל אם יש צורך להפסיק חלק מהתרופות ולכמה זמן. לרוב, יש להמשיך לקחת טיפול קבוע בתרופות נוגדות טסיות (אספירין, מיקרופירין, קרטיה, פלויקס, קלופיקס, ברלינטה, אפיאנט) גם ביום הצנתור. חשוב להקפיד על הפסקה מוקדמת של טיפול בתרופות נוגדות קרישה (קומדין, וארפרין, קסרלטו, אליקויס, פרדקסה).

המסמכים הדרושים:

 1. סיכום ייעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם.
 2. ביצוע הערכה טרום ניתוחית על ידי מרדים.
 3. תוצאות בדיקות הדמיה (אקו לב, סי.טי לב, הולטר).
 4. תרשים אק"ג עדכני.
 5. תוצאות בדיקות דם (כולל ספירת דם, תפקודי קרישה וכימיה בדם).
 6. התחייבות מהמבטח במידת הצורך.
 7. אמצעי תשלום שיימסר כעירבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי) במידת הצורך.

הגעה לפעולה:

 • שעת הפעולה היא משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני, נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה המדויקת שלכם.
 • האשפוז הינו לרוב יום טרם הפעולה, יש להגיעה לאסותא רמת החייל או הרצליה מדיקת סנטר לפי קביעת הרופא המצנתר.
 • התשלום בגין ההשתתפות העצמית ייגבה במעמד הקבלה.

מידע למטופל לקראת פעולת החלפת מסתם באמצעות צנתור TAVI

לקביעת תור