אקו לב דרך הוושט

אקו לב דרך הוושט

מהי בדיקת אקו לב דרך הוושט (אקו ושטי)?

אקו דרך הוושטבדיקת אקו לב היא הדמיה בעזרת אולטרסאונד (גלי על קול) ללא קרינה, המכוונת להדגמה של הלב. בדיקת אקו לב דרך הוושט (Trans-esophageal echocardiography) מתבצעת על ידי החדרת מתמר אולטרסאונד בקוטר של כסנטימטר לוושט, והדמיית הלב דרך דפנות הוושט. במרכז הישראלי לרפואת הלב (קרדיו-טים) בדיקת אקו דרך הוושט מתבצעת על ידי קרדיולוגים מנוסים ביותר בביצוע בדיקה זו, שעברו הכשרה ספציפית לביצוע ולפענוח בדיקות אקו (מעבר להכשרה הכללית המקובלת), כדי שאיכות התשובה תהיה מדויקת.

כיצד מתבצעת בדיקה?

לאחר קבלה רפואית וסיעודית, המטופל מקבל תרופות טשטוש דרך הווריד ובהתזה לתוך הלוע, תוך ניטור רציף של לחץ הדם והנשימה. לאחר הטשטוש מחדירים דרך הפה מתמר אולטרסאונד לתוך הוושט, ומתקבלות תמונות של הלב וחלקיו מזוויות שונות. הבדיקה אינה כרוכה בכאב, למעט אי נוחות הנגרמת מהחדרת המתמר דרך הלוע, אך חומרי הטשטוש מקלים עליה.

מהו משך הבדיקה ?

הפעולה אורכת 45-35 דקות.

מה ניתן ללמוד מתוצאות הבדיקה?

בדיקת אקו לב דרך הוושט היא חשובה ביותר להערכת מבנה הלב ותפקודו. בעזרתה ניתן לקבל מידע חשוב ביותר על תפקוד הלב, להעריך את מצבם של מסתמי הלב, ולהתאים את המשך הטיפול. כיוון שהבדיקה מתבצעת דרך הוושט, היא מדגימה אזורים מסוימים בלב, כולל מסתמי הלב, בצורה מדויקת יותר מבדיקת אקו רגילה.

הנחיות מיוחדות לקראת אקו דרך הוושט:

  1. תרופות: אין צורך לבצע שינויים בטיפול התרופתי, אלא אם הרופא המבצע ביקש להפסיק תרופות מסוימות. ביום הבדיקה מומלץ ליטול את התרופות הקבועות עם מעט מים, אלא אם צוין אחרת על ידי הרופא המפנה.
  2. צום: יש צורך בצום של 8-6 שעות לפני הבדיקה (מטופלים שעוברים את הבדיקה בשעות אחר הצהריים יכולים להיכנס לצום לאחר ארוחת הבוקר).
  3. בדיקות דם: לרוב אין צורך בבדיקות דם, אלא אם נוטלים מדללי דם. בכל מקרה, יש לוודא עם הקרדיולוג אם יש צורך בבדיקות מיוחדות לקראת הבדיקה.
  4. מלווה: לאחר הבדיקה יש צורך בהמשך השגחה של כמה שעות עד להתאוששות מלאה מהטשטוש, ורק לאחר מכן אפשר להשתחרר הביתה. מכיוון שאי אפשר לנהוג בשעות הראשונות לאחר הבדיקה, מומלץ להגיע לבדיקה עם נהג מלווה.

המסמכים הדרושים:

  1. סיכום ייעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם.
  2. התחייבות מהמבטח במידת הצורך.
  3. אמצעי תשלום שיימסר כעירבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי) במידת הצורך.

הגעה לבדיקה:

  • שעת הבדיקה היא משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הבדיקה, נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה המדויקת שלכם.
  • ביום הבדיקה יש להגיע למכון הלב בבניין "אסותא", רח' הברזל 12, תל אביב, קומה 7. הכניסה למכון בסמוך לכניסת הרכבים לחניון "אסותא".
  • התשלום בגין ההשתתפות העצמית ייגבה במעמד הקבלה לבדיקה.

 

לקריאה נוספת: מידע למטופל לקראת בדיקת אקו לב דרך הוושט

לקביעת תור