פרפור פרוזדורים - כל מה שרצית לדעת, ולא העזת לשאול!

פרפור פרוזדורים - כל מה שרצית לדעת, ולא העזת לשאול!

פרפור פרוזדורים  הידוע גם בשם "פרפור עליות" (Atrial Fibrillation) הינו הפרעת הקצב השכיחה ביותר, ושכיחותה בישראל מגיעה ל3% מהאוכלוסייה. במבוגרים, הפרעת קצב זו שכיחה הרבה יותר מבצעירים, ומגיעה מעל גיל 65 לכ-7% מהאוכלוסיה  ומעל גיל 80 שכיחותה אף עולה עד לכדי 11%. הפרעת קצב זו נוצרת ע"י מספר רב של מוקדים ומעגלים חשמליים בפרוזדורים, ששולחים גירויים חשמליים מהירים ולא סדירים.

יש לציין שפרפור פרוזדורים כרוך בעליה בתחלואה ובתמותה. עיקר התחלואה מישנית לעליה של עד פי 5 של הסיכון לאירוע מוחי. בתלות בסיכון האישי של המטופל מומלץ לקחת טיפול בנוגדי קרישה (פירוט להלן).

מעבר לסיכון לאירוע מוחי, רוב המטופלים עם פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation) חשים את הפרפור כפלפיטציות (דפיקות לב) לא סדירות ואף לעיתים כדפיקות לב מואצות ויש צורך לטפל בהם. יש לזכור כי פרפור פרוזדורים יכול לבוא לידי ביטוי ככאב בחזה או לחץ בחזה המלווה בקוצר נשימה. הטיפול הראשוני בפרפור עליות הוא לרוב תרופתי. לעתים יש צורך בביצוע היפוך קצב על-מנת להחזיר את פעילות המערכת החשמלית לסידרה.

במקרים שבהם הפרעת הקצב אינה ניתנת לטיפול על ידי תרופות, ניתן לטפל באמצעות  צריבה (אבלציה) (Ablation) של המוקדים שיוצרים את הפרעת הקצב. אלו ממוקמים לרוב בוורידי הריאה, ובהליך פולשני זה הם מבודדים. הליך הצריבה (אבלציה) לטיפול בפרפור פרוזדורים עבר בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת, וכיום קיימות מספר טכניקות לביצועו, כאשר הנפוצות כוללות צריבה בעזרת גלי רדיו או הקפאה בעזרת בלון. בקרדיו-טים קיים צוות של קרדיולוגים המתמחים בטיפול פרפור פרוזדורים והפרעות קצב והינם מנוסים ביותר בביצוע פעולות מסוג זה.

פרפור פרוזדורים

במצבים שלא ניתן לרפא בצריבה את מקור הפרעות הקצב, ניתן להשתיל קוצב לב ולאחר מכן לצרוב את מערכת ההולכה הטבעית שבין העליות לחדרים, ובכך למנוע את ההתכווצות הלא סדירה והמהירה של החדרים. כמו כן, קיימת אלטרנטיבה של אבלציה בניתוח  שנקרא "ניתוח המבוכים" (Maze Operation) . ניתוח זה מומלץ בדרך כלל לחולים אשר נזקקים לניתוח לב פתוח מסיבה אחרת (כגון ניתוח מעקפים coronary bypass surgery או החלפה של מסתם בלב).

סוג אחר של הפרעת קצב מהירה הינו רפרוף פרוזדורים (Atrial Flutter) שהינו סוג של הפרעת קצב עלייתית מהירה וסדירה, הנובעת ממעגל חשמלי שבדרך כלל ממוקם בפרוזדור הימני של הלב, מסביב למסתם הטריקוספידלי. חשוב לציין כי לעיתים קרובות הפרעת קצב זו קיימת אצל מטופלים עם פרפור פרוזדורים, ולהיפך. בדומה לפרפור פרוזדורים, הפרעה זו כרוכה בסיכון מוגבר לשבץ מוחי, ועל כן, בתלות בסיכון האישי יש ליטול מדללי דם (פירוט להלן). הטיפול העיקרי בהפרעת קצב זו כולל בד"כ צריבה (אבלציה).

מעבר לטיפול בהפרעת הקצב עצמה, יש כאמור צורך בטיפול להפחתת סיכון לשבץ מוחי. הטיפול המקובל להפחתת הסיכון לשבץ מוחי במטופלים עם פרפור פרוזדורים הינו מדללי דם. בעבר הטיפול היה מבוסס על קומדין אולם תרופה זו היתה בעייתית בשל הקושי הרב באיזון המטופלים, וההשפעות הרבות על רמת התרופה הן מהדיאטה והן מתרופות אחרות. למעשה, רק מיעוט מהמטופלים שנוטלים קומדין, מקבלים בפועל מינון תואם אשר מחד מונע אירועים מוחיים ומנגד לא מסכן אותם בדימומים (ובמיוחד בדימום מוחי). כיום ישנן תרופות חדשות דוגמת אליקויס, פרדקסה וקסרלטו. תרופות אלו נמצאות בסל הבריאות עבור מטופלים שעונים על מספר קריטריונים מבחינת הסיכון ללקות בשבץ מוחי. במטופלים שאינם יכולים ליטול תרופות נוגדות קרישה בשל בעיות דמם בעבר (למשל דימום מוחי), קיים תחליף המבוסס על השתלת "פקק" באוזנית העליה השמאלית (Left atrial appendage occlusion), וכך הסיכון לשבץ מוחי הנובע מפרפור פרוזדורים מופחת במידה ניכרת. צוות של קרדיולוגים פולשניים בקרדיו-טים מתמחה בהשתלת התקנים מסוג זה. 

לקביעת תור