דפיקות לב - קבלו מידע מקיף במרכז הישראלי לרפואת הלב

תסמינים נפוצים למחלת לב

דפיקות לב

מצב בו מרגישים את פעימות הלב הולמות. לעיתים הרגשה זו מתגברת בזמן מאמץ גופני. זו תחושה שעלולה להטריד את המטופל עד כדי הפרעה בתפקוד היומי. בדרך כלל תחושה זו מופיעה בעקבות שינויים בקצב הלב וקיום הפרעות קצב. ישנו מגוון רב של הפרעות קצב שגורמות לתחושה של דפיקות לב, ובהן הפרעות קצב שאינן מסוכנות. מנגד לעיתים מדובר בהפרעות קצב מסכנות החיים. ישנם אף מקרים בהם מטופלים חשים דפיקות לב, למרות שאין בעיה לבבית, למשל בעת חרדה.

הפרעות הקצב השכיחות שעלולות לגרום לדפיקות לב הינן פעימות מוקדמות בעליות הלב ובחדרי הלב, סינוס טכיקרדיה מישנית למצבים שונים (שימוש בתרופות מאיצות דופק, חום, אנמיה, ירידה ברמת הסוכר בדם, תוספי מזון לירידה במשקל, פעילות יתר של בלוטת התריס ועוד), טכיקרדיה על חדרית (SVT), רפרוף או פרפור פרוזדורים, וטכיקרדיה חדרית. למידע נוסף אודות הפרעות בקצב הלב ניתן ללחוץ כאן.

בירור תסמינים כמו דפיקות לב כולל בדיקות שונות כדוגמת בדיקת אק"ג, הולטר אק"ג, מנטרים ארוכי טווח דוגמת Event recorder ו- Loop Recorder, מבחן מאמץ (ארגומטריה) ואקו לב. יש חשיבות שהבירור יתבצע על ידי קרדיולוג המכיר את כל בדיקות העזר העומדות לרשותו וזאת על מנת להגיע לאבחנה של סיבת הפלפיטציות בדרך היעילה והמהירה ביותר.

יש להדגיש, כי במידה וחשים דפיקות לב מומלץ להיבדק על ידי רופא. במרכז הישראלי לרפואת הלב (קרדיו-טים) מתבצע בירור לתלונות אלו על ידי צוות רופאים קרדיולוגים המתמחים בהפרעות קצב.

לקביעת תור