5 עובדות על הלב הנשי ו-5 טיפים מצילי חיים שכל אישה צריכה להכיר | המרכז הישראלי לרפואת הלב - קרדיו-טים

5 עובדות על הלב הנשי ו-5 טיפים מצילי חיים שכל אישה צריכה להכיר

כשזה מגיע ללב, נשים וגברים אינם שווים – הנה 5 עובדות שכל אישה צריכה לדעת לגבי הלב שלה

הלב הנשי שונה מזה הגברי – לא רק בכל הקשור לחיי האהבה אלא גם בהיבט הרפואי. הטיפים הבאים יעזרו לך לזהות את הסימנים המקדימים של מחלת לב, לדעת מה גורם לכאבים בחזה וכיצד לזהות התקף לב או בשפה המקצועית - אוטם שריר הלב.

1. שוני בגורמי הסיכון למחלת לב בין נשים לגברים

גורמי סיכון רבים כמו סכרת, לחץ דם גבוה וחוסר פעילות גופנית שווים אצל נשים וגברים, אך ישנם גורמים המשפיעים יותר על הסיכון למחלת לב בקרב נשים. אצל נשים מעשנות למשל, הסיכון לפתח מחלת לב גדול ב-25% מזה של גברים מעשנים. בנוסף, גורמי סיכון למחלות לב כמו דיכאון וחרדה רלבנטיים למספר גדול יותר של נשים לעומת גברים. זאת ועוד, ישנן תופעות שנמצאו כקשורות לבעיות לב ומופיעות רק בקרב נשים, כמו רעלת הריון ואנדומטריוזיס.

טיפ: בבדיקה הבאה שלך, שוחחי עם הרופא על כל גורמי הסיכון למחלת לב ובמיוחד אלה שמוגדרים כגורמי סיכון לנשים.

2. בזמן התקף לב, נשים לא תמיד סובלות מכאבים בחזה

כאבים בחזה הם הסימן העיקרי להתקף לב, בקרב נשים וגברים כאחד, אולם נשים נוטות יותר לחוות סימנים נקודתיים כגון עייפות קיצונית, סחרחורת, קוצר נשימה, בחילה וכאבים בגב, בצוואר או בלסת.כיוון שאלו סימנים חריגים, נשים רבות חוות התקף לב אך לא מודעות לכך ולכן מהססות להזעיק עזרה. כתוצאה מכך, הטיפול הרפואי שלהן מגיע באיחור והן סובלות מתוצאות חמורות יותר. מחקר אירופי חדש עקב אחרי מקרים של התקפי לב וגילה שגברים התקשרו למוקד החירום אחרי 45 דקות בממוצע, בעוד שנשים חיכו שעה שלמה, מה שהציב אותן בסיכון כפול למוות בבית החולים.

טיפ: אם את חושדת שמשהו אינו כשורה, וגם אם אינך חווה כאבים בחזה, גשי להיבדק באופן מיידי.

3. ה-Widow Maker יכול ליצור גם אלמנים ולא רק אלמנות...

התקף לב המכונה Widow Maker (יוצר האלמנות) מתרחש כאשר יש חסימה בעורק השמאלי היורד האחראי על הזנת רובו של שריר הלב. זהו סוג התקף שהסיכויים לשרוד אותו נמוכים מאוד, אחוזים בודדים בלבד. למרות ששמו מרמז על כך שהוא מתרחש רק בקרב גברים, למעשה גם נשים עלולות לחוות התקף מסוג זה.

טיפ: למרות שמדובר באירוע פתאומי, בכל זאת עשויים להופיע סימנים מקדימים המתריעים עליו. לעולם אל תתעלמי מתחושות לא מוכרות ובמידה ויש חשש גשי מיד להיבדק. ככלל, חשוב מאוד שאחד מבני המשפחה יעבור קורס החייאה וידע מה לעשות במקרה של סימנים להתקף לב, עוד לפני שהצוות הרפואי מגיע.

4. הטיפול הקרדיולוגי הניתן לנשים מבוסס בדרך כלל על מחקר שנעשה בגברים

מרבית המידע המחקרי עליו מתבססת הקהילה הרפואית בנושא הלב נאסף מנבדקים גברים. גם היום, עדיין לא נעשו מספיק מחקרים בתחום הממוקד של מחלות לב בנשים ומסיבה זו הטיפול לו זוכות נשים לא תמיד מותאם להן.

טיפ: במקרה של אירוע לבבי או אפילו בבדיקה שגרתית, תני לרופא מידע מפורט ככל שניתן על ההיסטוריה הרפואית שלך ועל תמונת המצב הנוכחית, על מנת לבנות פרופיל רפואי מדויק ככל הניתן שיעזור להתאים לכם את תכנית הטיפול באופן אישי.

5. "לב שבור" הוא סיבה לדאגה – גם מבחינה רפואית

מוות של בן משפחה אהוב או של אדם קרוב יוצר מצב של חרדה ולחץ העלול לגרום לכאב אינטנסיבי בחזה המכונה "תסמונת הלב השבור". נשים חשופות יותר לאירוע מסוג זה, שלמרות שאינו מוגדר כהתקף לב, דורש טיפול מיידי. שמה של התסמונת בלועזית הוא Takotsubo Cardiomyopathy על שם הקרדיולוג היפני ד"ר סאטו שגילה אותה בשנת 1990. משמעות המילהTakotsubo ביפנית היא "סיר התמנון" והסיבה היא שבעת תהליך הצינתור הלב נראה כמו סיר תמנון כפי שניתן לראות בתמונות. חשוב לדעת כי תסמונת זו נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

טיפ: למרות שזהו אינו התקף לב, במידה ואת חשה כאבים בלב או בחזה פני בדחיפות לטיפול רפואי.

לסיכום, ההבדלים בין הלב הנשי ללב הגברי קיימים גם בפן הרפואי ולכן יש להיות ערים להם. סימנים מקדימים למחלת לב אצל נשים עשויים להיות שונים מאלו של גברים ויש חשיבות רבה למודעות לגורמי סיכון ולבניית פרופיל רפואי מלא ומותאם אישית. בכל מקרה של חשש להתקף לב או אירוע לבבי, פנו מיד לקבלת טיפול רפואי.

לקביעת תור