השתלת קוצב לב - | המרכז הישראלי לרפואת הלב - קרדיו-טים - קרדיו-טים

השתלת קוצב לב

השתלת קוצב לב, מהו קוצב לב ואיך מתבצעת הפעולה? מהם ההכנות לקראת השתלת קוצב לב, מהו משך הפעולה ומה קורה בגוף לאחר השתלת קוצב לב. מידע שימושי למועמדים להשתלת קוצב לב.

מה זה קוצב לב ומה תפקידו?קוצב ודהפיברילטור

קוצב לב (Pacemaker) הינו מכשיר המוחדר מתחת לעור ומחובר באמצעות אלקטרודות ללב (מספר האלקטרודות נקבע על פי סוג הפרעת הקצב). מטרתו של הקוצב לטפל במטופלים עם קצב לב איטי, בשל הפרעות הנובעות מבעיות בקשרית הגת (SA node) או במערכת ההולכה החשמלית. לאחר השתלת הקוצב יש להגיע למעקב במרפאה בד"כ אחת ל-6 חודשים. אורך חיי הסוללה של המכשיר מגיע ל- 7-8 שנים בתלות בסוג הקוצב והשימוש שנעשה בו. כאשר מגיע הזמן מחליפים את הקוצב ומחברים למעשה מכשיר חדש לאלקטרודות הקיימות. למידע נוסף אודות קוצבי לב ניתן לעיין במאמרו של ד"ר אייל נוף מקרדיו-טים בנושא זה.

 

 

דפיברילטור  - טיפול בהפרעות קצב לב 

דפיברילטור (Defibrillator) הינו מכשיר המושתל מתחת לעור ומחובר ללב באמצעות 1-3 אלקטרודות. בנוסף להיותו בעל יכולות קיצוב, הוא מזהה הפרעות קצב חדריות מסכנות חיים, ובשעת הצורך מתוכנת לתת שוק חשמלי במטרה להשיב את קצב הלב לסדרו. הדפיברילטור מושתל באנשים עם סיכון גבוה למוות פתאומי עקב הפרעת קצב חדרית בהם תפקוד הלב ירוד (מניעה ראשונית), או במטופלים שעברו מוות פתאומי או חוו הפרעת קצב מסכנת חיים (מניעה שניונית). המעקב לאחר השתלת דפיברילטור נעשה במרפאה יעודית אחת ל- 3-6 חודשים.

כיצד מתבצעת השתלת קוצב לב?

השתלת קוצב לב מבוצעת בחדר צינתורים. על פי רוב הפעולה נעשית תחת אילחוש מקומי באזור החתך (חזה) בנוסף למשככי כאבים/תרופות מטשטשות, אולם ישנם מקרים בהם יוחלט ע"י הרופא המטפל לבצע את הפעולה תחת הרדמה מלאה. בהשתלות של קוצבים זעירים מסוג Micra הפעולה נעשית ע"י אלחוש מקומי באיזור הדקירה (מפשעה).

בתחילת ההליך הרופא מנקה את העור באיזור ההשתלה וזאת באמצעות תמיסת חיטוי. לאחר מכן הוא מזריק זריקה לאלחוש (הרדמה) מקומי מתחת לעור, בד"כ בצידו השמאלי של בית החזה. לאחר שאיזור הניתוח מורדם, הרופא מבצע חתך ומכין מעין כיס, דרכו הוא מעביר אלקטרודה/ות דרך הוריד אל תוך הלב. לאחר מיקום האלקטרודות הן מחוברות לקופסת קוצב הלב, וזו מוכנסת לכיס. לבסוף מתבצעת תפירת של החתך באמצעות תפרים נמסים או בלתי-נמסים וסיכות.

 קוצב לבמהו משך הזמן של השתלת קוצב לב?

משך השתלת קוצב לב או דפיברילטור תלוי בסוג המכשיר ובמספר האלקטרודות המושתלות. בד"כ הפעולה נמשכת  כשעה וחצי אך יכולה להגיע עד לכשלוש שעות, ובמקרים חריגים אף מעבר לכך.

הנחיות מיוחדות לקראת השתלת קוצב לב

לקראת השתלת קוצב לב / דפיברילטור יש לבצע בדיקות דם שגרתיות הכוללות ספירת דם מלאה, תפקודי קרישה, וכימיה בדם כולל תפקודי כליות (קראטינין) ואלקטרוליטים בדם.

אין צורך לבצע שנויים בטפול התרופתי אלא אם הרופא המבצע ביקש להפסיק תרופות. במידה שהמטופל נוטל תרופות לדילול דם (קומדין או תרופות חדשות כמו פרדקסה, קסרלטו או אליקוויס), על המטופל לקבל הוראות ברורות באשר לצורך להפסיקן.

לעיתים נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד במהלך הפעולה, ולכן במידה שמטופל ידוע עם אלרגיה ליוד ניתנת הכנה מתאימה.

ביום הפעולה, יש צורך בצום של 6-8 שעות לפני הצריבה, כך שמטופלים העוברים צריבה בשעות אחר הצהרים צריכים להיכנס לצום לאחר ארוחת בוקר. מומלץ ליטול את התרופות הקבועות ביום הפעולה עם מעט מים, אלא אם צוין אחרת ע"י הרופא המפנה.

 השתלת קוצב לב

מסמכים דרושים לצורך השתלת קוצב 

1. סיכום יעוץ קרדיולוגי ורקע רפואי קודם

2. תוצאות בדיקות הדמיה (כגון אקו לב, הולטר)

3. תרשים אק"ג עדכני

4. תוצאות בדיקות דם כולל ספירת דם, תפקודי קרישה, וכימיה בדם

5. צילום חזה למטופלים מעל גיל 60

6. התחייבות מהמבטח במידת הצורך

7. אמצעי תשלום שימסר כערבון לתשלום (צ'ק / כרטיס אשראי ) במידת הצורך

הגעה לפעולה 

• שעת הפעולה הינה משוערת ועלולה להשתנות. יום לפני הפעולה נתקשר ונעדכן על שעת ההגעה לפעולה.

• ביום הפעולה יש להגיע לקבלה בקומת הכניסה של בית חולים אסותא רמת החייל (רח' הברזל 20 רמת החייל ת"א).

• התשלום בגין ההשתתפות העצמית יגבה על ידי אסותא במעמד הקבלה לבית החולים/ השחרור מבית החולים.

משך האשפוז לצורך השתלת קוצב לב

אשפוז לצורך הפעולה מתבצע מספר שעות טרם תחילת הפעולה. לאחר הפעולה המטופלים בד"כ ישארו להשגחה עד למחרת בבוקר. במהלך האשפוז המטופל יעבור צילום חזה וכן בדיקה של המכשיר המושתל. במידה ובדיקות אלו תקינות המטופל ישוחרר.

דגשים אחרונים לפני הפעולה

יש לזכור כי צריך להמשיך לקחת טיפול תרופתי קבוע אולם לעיתים, הרופא המטפל יבקש הפסקה של תרופות נוגדות קרישה. בכל מקרה יש להתייעץ עם הקרדיולוג המטפל לגבי זמן ההפסקה ואילו תרופות יש להפסיק.

 

לקביעת תור